Expert Dev, s.r.o.

Javascript programátor

Potřebujete vývoj nebo tvorbu webových stránek? Javascript je programovací jazyk ideální pro tvorbu a vývoj webových aplikací, mobilních aplikací, desktopových aplikací a multiplatformních aplikací. Běžně programujeme ve frameworku jQuery, React, Angular, Node, Vue, Backbone a další. Náš tým zkušených a špičkových programátorů využívá vždy jen nejnovější trendy a technologie při tvorbě aplikací.

Potřebujete rychlé informace ke službě Javascript programátor?

Javascript programátor

Co je Javascript?

JavaScript je programovací nebo skriptovací jazyk, který se používá k vytváření interaktivních a dynamických webových stránek, jako jsou např. WordPress, Facebook, LinkedIn a Joomla. Je to jeden z nejpopulárnějších programovacích jazyků na světě, dá se říci, že je přímo vlajkovou lodí při tvorbě webu. JavaScript může vytvářet různé druhy softwaru, jako jsou hry, počítačové programy, webové aplikace, a dokonce technologie jako blockchain.

Jak JavaScript funguje? JavaScript je považován za skriptovací jazyk na straně klienta, což znamená, že funguje v prohlížeči uživatele a nefunguje na externím zařízení. Také nevyžaduje, aby se do zařízení uživatele něco stahovalo, protože moderní prohlížeče v sobě mají potřebný software integrovaný. Díky tomu je JavaScript mnohem uživatelsky přívětivější (zlepšuje UX), než mohou být některé jiné jazyky.

A kdo je Javascript programátor? Programátor Javascriptu píše kód v Javascriptu se specializací na interaktivní tvorbu webových stránek, aplikací, her, programování na zakázku a dalšího softwaru. Programátoři při tvorbě webu pracují s HTML a CSS.

0
let zkušeností

Ceník programování expert dev

Programování PHP

od 600 Kč / hod

Programování napříč PHP framework. 

FULLSTACK programátor

od 750 Kč / hod

Programování napříč PHP framework včetně JS, CSS, HTML a dalších technologií.  

e-shop na míru V PHP

Kontaktujte nás

Pro náročné podnikatele, kteří touží po do nejmenšího detailu propracovaném a jedinečném e‑shopu.

Tvorba webových stránek

od 12 000 Kč

Úsporná i komplexní webová řešení podle požadavků.

Naši
vážení
zákazníci

Nově
vybrané reference

K čemu se Javascript používá

Vývoj v Javascriptu

JavaScript se nejčastěji používá pro vývoj webových aplikací a je to jeden z nejmocnějších nástrojů vůbec. Vývojáři používají JavaScript při vývoji webu, aby přidali interaktivitu a funkce pro zlepšení uživatelské zkušenosti (UI) a učinili internet mnohem zábavnějším. JavaScript se však používá mimo web i v softwaru, serverech a vestavěných hardwarových ovládacích prvcích. Máme pro vás několik základních bodů, kde se Javascript používá:

  • Přidání interaktivního chování na webové stránky

JavaScript umožňuje uživatelům interakci s webovými stránkami. Vývoj webu je lepší pouze díky zvýšené interaktivitě front-endu a funkcím, které JavaScript nabízí.

  • Vývoj hry na webové stránce

JavaScript můžete samozřejmě použít i k vytváření her v prohlížeči. Jedná se o skvělý způsob, jak si začínající vývojáři mohou procvičit své dovednosti.

  • Vytváření webových a mobilních aplikací

Vývojáři mohou pro vývoj a tvorbu webových a mobilních aplikací používat různé frameworky JavaScriptu. Mezi oblíbené front-endové frameworky patří React, Angular, Node a Vue.

  • Tvorba webových serverů a vývoj serverových aplikací

Kromě webových stránek a aplikací mohou vývojáři používat JavaScript také k vytváření jednoduchých webových serverů a vývoji back-end infrastruktury.

Všeuměl Javascript

umí vše co potřebujete

Nejoblíbenější Javascriptové knihovny

jQuery

jQuery je rychlý, má bohaté funkce a je rozšiřitelný pomocí pluginů. Jedná se o bezplatný open-source software s licencí od MIT. Usnadňuje práci s dokumenty HTML a jejich procházení, animace, zpracování událostí. Dále má snadno použitelné a minimalistické rozhraní API, které podporuje více prohlížečů, včetně Chrome a Firefox. Při manipulaci s vlastnostmi stylu a hledání prvků využívá selektory CSS3 a jeho syntaxe je velmi podobná syntaxi CSS.

React.js

React je open-source front-endová Javascriptová knihovna s MIT licencí. Byl navržen tak, aby interaktivní tvorba uživatelského rozhraní byla jednoduchá. Kód React obsahuje komponenty nebo entity, které potřebují vykreslení na konkrétní prvek v DOM. Podporuje JavaScript XML (JSX), který kombinuje JS i HTML. Slouží jako základ při vývoji mobilních nebo jednostránkových aplikací.

Programátor React Praha | Programátor React Brno | Programátor React Zlín

D3.js

Data-Driven Documents (D3) je pod licencí BSD a vývojáři ho používají k manipulaci s dokumenty na základě dat. Klade důraz na webové standardy a poskytuje moderní možnosti prohlížeče, aniž by byl omezen na jediný rámec. D3.js umožňuje výkonné vizualizace dat, podporuje HTML, CSS, SVG a používá přístup založený na datech, které používá k manipulaci s DOM. Je rychlý a podporuje velké množství dynamických chování a datových sad pro animace a interakci.

Lodash

Lodash je knihovna JavaScript, která poskytuje širokou škálu užitečných funkcí pro každodenní úkoly. Usnadňuje práci s čísly, řetězci, objekty a pomáhá psát udržovatelné a stručné kódy JavaScriptu. Může být použit k nahrazení nativních metod nebo jiných knihoven, např. iterace polí, řetězců a objektů.

Anime.js

Anime.js je jednou z nejlepších knihoven JavaScriptu za předpokladu, že chcete na svůj web nebo aplikaci přidat animace. Je lehký a vyniká s výkonným, ale jednoduchým rozhraním API. Běží s atributy DOM, vlastnostmi CSS, SVG, transformacemi CSS a objekty JS. Funguje s celou řadou prohlížečů, jako je Chrome, Safari, Firefox, Opera atd. Hravě zvládá složité animační metody, jako je překrývání a postupné sledování.

Animate On Scroll

AOS funguje skvěle pro jednostránkové paralaxní weby – microsite. Tato knihovna JS je open source a pomáhá přidávat slušné animace na web stránky. Dále pomáhá přidávat různé efekty, statické pozice ukotvení a další. Kromě snadného přidávání animací je pomáhá měnit ve výřezu. Funguje bez problémů na různých zařízeních, ať už se jedná o mobilní telefon, tablet či počítač.

Chart.js

Chart.js je flexibilní a jednoduchá knihovna pro designéry a vývojáře, kteří do svých projektů chtějí během okamžiku přidat elegantní a přehledné tabulky a grafy. Jedná se o open-source a má licenci MIT. Chart je rychlý na načítání, snadno se učí a implementuje. Výsledkem jsou tak responzivní webové stránky.

Masonry

Masonry umožňuje umístit prvky mřížky do vhodných pozic podle toho, kolik je k dispozici vertikálního prostoru. Používají ho dokonce i některé oblíbené pluginy WordPress pro fotogalerie. Dále optimalizuje prostory na webové stránce odstraněním zbytečných mezer a třídí a filtruje prvky bez narušení struktury rozvržení.

Three.js

Three.js pomáhá zlepšit 3D navrhování, vytváří různé geometrie, objekty, světla, stíny, matematické prvky, textury atd. Pro vykreslování scén v moderních prohlížečích používá WebGL. Podporuje funkce jako jsou typovaná pole, Blob, Promise, URL API, Fetch a další.

Polymer

Polymer je open-source JavaScriptová knihovna od Google a používá se k vytváření webových aplikací pomocí komponent. Jedná se o jednoduchý způsob, jak vytvořit vlastní prvky. Podporuje obě datové vazby: jednosměrné i obousměrné. Používají ho přední weby a služby jako jsou YouTube, Google Earth a Play.

Využití databázového systému MySQL pro JavaScript

MySQL je jedním z nejpoužívanějších open-source systémem správy relačních databází (RDBMS), používaných společnostmi Facebooku, Twitteru, YouTube a Wikipedie, k provozování jejich každodenních obchodních operací a údržbě dat. Používá se také pro ukládání dat pro podnikové aplikace WordPress, Drupal a Joomla. MySQL používá SQL k vytváření, úpravě a extrahování dat z relační databáze a podporuje mnoho operačních systémů a platforem, jako je Linux, Mac OS X, Windows, Free BSD, Solaris a další.

JavaScript umožňuje vývojářům připojit databázi MySQL k webovým stránkám a vyvíjet tak plnohodnotné webové stránky. Integrace JavaScriptu s MySQL dále zajistí, že webové stránky a aplikace budou uživatelsky přívětivé a společnosti budou moci řídit své obchodní operace a ukládat data na bezpečném místě.

Mezi další databázové systémy patří: PostGreSQL, SYBASE, IBM-DB2, Oracle.

Javascript není Java!

Javascript není Java!

JavaScript je často zaměňován s Javou, ale je důležité poznamenat, že spolu vůbec nesouvisí. Java je samostatný programovací jazyk a s Javascriptem mají výrazné rozdíly:

  • Objektově orientované programování: Java je objektově orientovaný programovací jazyk, za to JavaScript je objektově založený skriptovací jazyk.
  • Syntaxe: JavaScriptu není tak formální nebo strukturovaná jako Java. Pro většinu uživatelů je to tedy jednodušší.
  • Kompilace: Java je kompilovaný jazyk, zatímco JavaScript je interpretovaný jazyk. Kompilované jazyky bývají rychlejší, ale interpretované jazyky bývají flexibilnější.
  • Prostředí: Java aplikace může být použita v jakémkoli prostředí, JavaScript je pouze pro prohlížeče.
  • Využití paměti: Java je náročnější na paměť než JavaScript, díky tomu je JavaScript výhodnější pro webové stránky a webové aplikace.
  •  

Základní znalost HTML a CSS je pro Javascript nutností!

Zatímco HTML a CSS jsou jazyky, které dávají webovým stránkám strukturu a styl, JavaScript dává webovým stránkám interaktivní prvky, které uživatele zaujmou. Velmi častým použitím JavaScriptu je dynamická úprava HTML a CSS za účelem aktualizace uživatelského rozhraní (UI) prostřednictvím rozhraní DOM APIs.

JavaScript je podporován vesměs všemi webovými prohlížeči a taktéž se používá na všech webech pro složitější a výkonnější funkce. Začít s JavaScriptem je o mnoho snazší než u jiných programovacích jazyků, protože není potřeba nic instalovat nebo nastavovat a scripty se můžou psát přímo do HTML. Pro představu, všechny možná vyskakovací okna, bannery, kalkulačky, dynamické prvky a animace jsou zpravidla na web stránkách zásluhou právě JavaScriptu.

Avšak s JavaScriptem má smysl začít až tehdy, co ovládáte HTML a CSS alespoň na základní úrovni (umíte cokoliv nastylovat a znáte základní značky).

Nejpopulárnější šablonové nástroje pro JavaScript

Šablonový systém Javascriptu umožňuje využívat statické soubory šablony pro dynamické generování webových stránek. Dále převádí šablonu na soubor HTML a vydává formátovanou verzi se zástupnými symboly pro data. Šablonovací systém plní předem získaná data z jiné části aplikace do předem připravených webových šablon. Vykresluje tak webovou stránku a tím se stará o prezentační vrstvu aplikace.

Správně zvolený šablonovací engin dokáže front-endovým vývojářům ušetřit nespočet hodiny práce.

1. Mustache

Mustache je jednoduchý systém webových šablon Javascriptu. Jedná se o modul šablon bez logiky, protože nemá žádné explicitní příkazy toku řízení, jako jsou podmínky „if“ a „else“ nebo smyčky „for“. Funguje čistě pomocí značek, a proto ho lze použít pro jakýkoliv druh vývojových prací.

2. Handlebars

Handlebars je nelogický šablonovací modul, který dynamicky generuje HTML stránku. Jedná se o rozšíření Mustache s několika dalšími funkcemi. Mustache je zcela bez logiky, ale Handlebars přidává alespoň minimální logiku díky použití některých pomocníků, jako jsou „if, with, unlessa each“ a další.

3. Pug

Pug je šablonový nástroj pro framework Node a pro prohlížeče. Kompiluje se do HTML a má zjednodušenou syntaxi, díky které bude váš kód čitelnější. Pug usnadňuje jak psaní opakovaně použitelného HTML, tak vykreslování dat vytažených z databáze nebo API.

4. doT.js

doT.js je malý, efektivní, rychlý a lehký šablonovací nástroj, který se sám podporuje (bez závislostí) a funguje skvěle s Node.js a integrací nativního prohlížeče. Mezi jeho funkce patří super rychlost, kódování, kontrola mezer, vyhodnocení během kompilace a vlastní oddělovače.

5. EJS

Embedded JavaScript Templates (EJS) je jednoduchý šablonovací jazyk, který umožňuje generovat HTML značky pomocí jednoduchého kódu JavaScriptu. Nehrozí tady žádné úhledné uspořádání ani organizace věcí. Za to rychlé spouštění kódu a snadné ladění z něj činí perfektní šablonovací nástroj.

6. Nunjucks

Nunjucks je výkonný šablonovací jazyk pro JavaScript vytvořený Mozillou. Díky své lehké struktuře je rychlý a bezchybný. Nástroj je také flexibilní a rozšiřitelný pomocí vlastních filtrů, které jdou zavádět libovolně.

7. Underscore

Underscore umožňuje vývojářům využívat funkčních pomocníků, kteří udržují základnu kódu nedotčenou. Poskytuje více než 100 funkcí, které podporují např. mapy, filtr atd. a je kompatibilní i s dalšími specializovanějšími vychytávkami, např. vazba funkcí a vytváření rychlých indexů.

8. Webix

Webix disponuje fantastickou knihovnou uživatelského rozhraní a rámcem, který umožňuje zkrátit čas práce. Poskytuje více než 100 widgetů a ovládacích prvků JavaScriptu, jako jsou datové tabulky, filtry, grafy, nabídky, postranní panely a mnoho dalšího.

9. Hogan

Hogan je šablonovací modul pro JavaScript, který zjednodušuje postup. Tento nástroj lze použít jako součást běžných aktiv, dokonce i v osobním prohlížeči k ovládání dynamických šablon. Poskytuje také vše potřebné pro kompilaci a renderování.

10. Swig

Swig je jednoduchý na používání a disponuje hromadou funkcí, které zahrnují pokrytí kódu, filtry, robustní strukturu, transformace a spoustu iterací a podmíněných podmínek. Tento šablonový modul je dostatečně flexibilní a rozšiřitelný, aby vyhovoval jakémukoliv projektu.

Populární frameworky pro Javascript

Co je to Javascript framework? Frameworky jsou kolekce knihoven kódu, které poskytují vývojářům předem napsaný kód, jež mohou používat pro rutinní programovací funkce a úkoly – doslova rámec pro vytváření webových stránek nebo webových aplikací. A proč používat framework Javascriptu? Protože poskytují rychlejší vývoj front-end a back-end aplikací, dále méně kódu, větší bezpečnost, zlepšují výkon a jsou lépe udržovatelné.

AngularJS

AngularJS je open-source od Googlu, který byl vytvořen za účelem zjednodušení vývoje a testování webových aplikací pro MVC a MVVM klientské architektury. Jedná se o front-endový JS framework, který lze použít k vytváření webových aplikací. Podporuje obousměrnou datovou vazbu, používá direktivu k vložení do kódu HTML a poskytuje aplikaci lepší funkčnost. Jeho prostředí je čitelné, výrazné a rychle se vyvíjí.

Programátor Angular Praha | Programátor Angular Brno | Programátor Angular Zlín

Bootstrap

Bootstrap je jeden nejoblíbenějších nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem pro vývoj front-endu. Poskytuje vývojářům velkou flexibilitu při přizpůsobování různých prvků na míru a rychle reaguje u mobilních webů. Má responzivní mřížkový systém a výkonné pluginy. Zahrnuje ikony SVG, které dokonale fungují s těmi součástmi a jsou stylizované pomocí CSS.

Aurelia

Aurelia je jednoduchý a výkonný open-source front-end JS framework pro vytváření responzivních mobilních, desktopových a prohlížečových aplikací. Jeho cílem je zaměřit se na sladění webových specifikací s konvencí namísto konfigurace a vyžaduje méně zásahů do rámce. Aurelia poskytuje konzistentní a škálovatelný výkon i se složitým uživatelským rozhraním. Vyniká bezkonkurenční rozšiřitelností pro vytváření vlastních prvků, přidávání atributů, správu generování šablon atd.

Vue.js

Vue.js je postupně přizpůsobitelný od svého jádra a lze jej snadno škálovat mezi framework a knihovnu na základě různých případů použití. Jedná se o progresivní framework JavaScriptu pro vytváření uživatelského rozhraní. Podporuje prohlížeče, které jsou kompatibilní s ES5. Má základní knihovnu, která je přístupná a zaměřuje se pouze na vrstvu zobrazení. Podporuje také další užitečné knihovny, které pomáhají spravovat složitosti spojené s jednostránkovými aplikacemi.

Programátor Vue Praha | Programátor Vue Brno | Programátor Vue Zlín

Ember.js

Ember.js je open-source JS framework pro vytváření webových aplikací s bohatým uživatelským rozhraním a je schopný fungovat napříč různými zařízeními. Má škálovatelnou architekturu uživatelského rozhraní a dodává se s vestavěným vývojovým prostředím s rychlým automatickým znovunačtením, přestavbami a testováním. Ember pracuje s více zdroji současně a udržuje tak veškeré aktualizace modelu.

Node.js

Node.js je open-source Javascriptový framework na straně serveru a je navržen tak, aby pomohl vyvíjet škálovatelné, rychlé a spolehlivé síťové aplikace. Jedná se o takové prostředí, které spouští JS kódy mimo prohlížeč. Může řídit asynchronní I/O pomocí své architektury řízené událostmi. Díky značnému zkrácení doby na zpracování nemá žádné potíže s ukládáním videa nebo zvuku do vyrovnávací paměti.

Backbone.js

Framework Backbone má rozhraní RESTful JSON a pomáhá vytvářet webové aplikace na straně klienta. Strukturuje webové aplikace s modely pro vlastní události a vazby, kolekce s účinným rozhraním API a pohledy využívající deklarativní zpracování událostí. Má více než 100 dostupných rozšíření a jeho kód je jednoduchý, snadno se učí a udržuje.

Next.js

Next.js je front-endový JavaScriptový framework, který umožňuje povolení funkcí jako je vytváření statických webů a vykreslování na straně serveru. Vyniká automatickou optimalizací obrazu pomocí okamžitých sestav, vestavěným směrováním domény a subdomény a automatickou detekcí jazyka. Dále podporuje TypeScript, směrování souborového systému, směrování API, CSS, dělení a sdružování kódu a další.

Mithril.js

Mithril je pokročilý framework JS pro vývoj aplikací na straně klienta. Je malý, rychlý a nabízí XHR a směrovací nástroje. Podporuje všechny hlavní prohlížeče bez polyfillů a nabízí deklarativní rozhraní API pro správu složitosti uživatelského rozhraní.

Express.js

Express.js je back-endový JS framework pro vývoj webových aplikací. Jedná se o bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem. Je rychlý, minimalistický a má řadu užitečných funkcí. Umožňuje přijímat odpovědi HTTP tím, že umožňuje nastavení middleware. Dále obsahuje směrovací tabulku pro akce založené na URL a HTTP metodě a zahrnuje dynamické vykreslování HTML stránky.

Jiří Nevařil, hlavní Designer/programátor ve společnosti Expert Dev

Jiří Nevařil

Designer / Programátor
Online schůzka
Zaujali jsme? Sjednejte si nezávaznou online schůzku s naším obchodním zástupcem. Společně se pobavíte o potřebách vašeho projektu a možné spolupráci. Čím dříve se domluvíme, tím dříve bude hotovo.

Jaké jsou výhody Javascriptu?

Nejdůležitější vlastnosti Javascript programátora