Expert Dev, s.r.o.

7-zasadnich-zmen-pro-Drupal10

7 zásadních změn v nové verzi Drupal 10

Nová verze populárního redakčního systému Drupal je již na světě. Vývojáři v posledních měsících usilovně pracovali na aktualizacích, strategických cílech a všech klíčových aspektech před očekávaným zveřejněním. V tomto článku si společně shrneme ty nejzásadnější změny, které nová vylepšení přináší.

Naši IT experti využívají Drupal na tvorbu webových stránek a webových aplikací pro klienty po celé republice a zároveň patří k nejpoužívanějším redakčním systémům současnosti. Na rozdíl od jiných nástrojů neklade takové limity pro rozšiřování funkcionalit a taktéž si dává velmi záležet na bezpečnosti. Právě díky této přednosti našel využití na mnoha britských a amerických univerzitách. Pro tvorbu webového řešení si jej ale v minulosti zvolili i IT experti pracující pro vládu USA nebo například zaměstnanci vývojového oddělení z firmy E-bay.

Setkání Drupal Con Prague 2022

V letošním roce se v pražské O2 Aréně uskutečnilo setkání komunity profesionálů i amatérských nadšenců komunity Drupal. Společným posláním této skupiny je podílení se na vývoji tohoto redakčního systému. Letos se po devíti letech toto setkání opět vrátilo do Prahy za účasti více než 1200 lidí z celého světa. Na pódiu se představilo mnoho profesionálních řečníků, kteří nastínili spoustu iniciativ a vylepšení v nové verzi. Řeč byla například o vylepšeném dialogu s inline obrázky, integraci GitLabu do vývoje Drupalu nebo o přechodu lokalizačního serveru z verze 7 na verzi 9.

Další setkání je v plánu na červenec 2023 ve Vídni v rámci akce Drupal Camp Vienna. Dále bude probíhat DrupalCon, který se uskuteční v říjnu 2023 ve francouzském Lille.

drupal kód

Jaké budou hlavní přínosy nové verze?

Vývojáři připravili mnoho nových funkcí pro verzi 10, včetně nového schématu pro front-end a oddělené nabídky v menu. Pojďme si blíže představit některé klíčové funkce.

1.) Nová administrační šablona Claro

Šablona Claro nahradí již zastaralou šablonu Seven, navrženou v roce 2009 pro Drupal 7. Mírné aktualizace se dočkala ve verzi Drupal 8, které odrazovalo mnoho uživatelů, jelikož působilo zastaralým dojmem. Vzhled je moderní a Drupal je díky němu přehlednější. Dotykové symboly jsou větší a karty správců se přesunuly na základě připomínek uživatelů a taktéž za účelem lepší přístupnosti. Drupal 10 navrhli vývojáři v souladu s nejnovějšími standardy a přizpůsobili tak, aby plně využíval nové verze tohoto systému.

2.) Nové výchozí schéma vzhledu Olivero

Elegantní a moderní motiv Olivero nahradí staré schéma Bartik. Název se jmenuje podle Rachel Olivero, přispěvatelce systému Drupal a vedoucí skupiny organizačních technologií v Národní federaci nevidomých a uznávané odbornici. Může se tak pochlubit funkcemi pro přístupnost, které zajišťují, že Drupal 10 lze použít pro každého. Nový design získá nejen administrační panel. Na moderním vzhledu si smlsnou i uživatelé, kteří stránky procházejí. Šablonu Olivero navrhli vývojáři pro plné využití možností nového systému a především pro kompatibilitu s funkcemi, které si uživatelé oblíbili, například s nástrojem Layout Builder. Šablona splňuje požadavky WCAG AA.

3.) Přechod na CKEditor verze 5

Během roku 2023 skončí předchozí verze, a tudíž je samozřejmostí přechod na novou. V první řadě jde o značné vylepšené prostředí pro úpravu obsahu. Například nyní lze upravovat odkazy a obrázky přímo na místě a nemusíte tak otevírat další dialogová okna. Další aktualizací CKEditoru 5 je vylepšení kopírování a vkládání z dokumentů Word nebo Google Docs do editoru. Značky zkopírované z těchto programů se odstraní. Za příplatek je k dispozici CKEditor 5 Premium Features, s dostupnými funkcemi pro společné úpravy a komentáře v reálném čase a také export do Wordu a PDF. Tyto funkce umožňuje nový objektový model, zásuvný modul a konfigurační systém. Na začátku iniciativy nebyly možné kritické požadavky Drupalu, jako je konfigurace zásuvných modulů na základě uživatelského rozhraní a nebyla taktéž podporována editace zdrojových kódů. Nyní je obojí možné.

4.) Generátor schémat Starterkit

Ve srovnání s předchozími verzemi dojde ke změně přístupu k vývoji šablon. Motivy Drupalu se většinou nevytvářejí od nuly. Místo toho vychází ze základních schémat. V Drupalu 9 a v předchozích verzích se tento problém řešil za běhu, kdy základní i odvozená schémata byla v systému. Tento přístup byl však riskantní. Pokud v základním schématu došlo při aktualizaci ke změně, mohlo dojít k narušení vzhledu nebo chování celého webu. Pomocí sady Starterkit v Drupalu 10 vytvoříte odnož z kompatibilního schématu a od ní vypracujete kopii. Kterákoli verze, ze které jste kopírovali, se automaticky zachová. Pokud se objeví aktualizace schématu, ze kterého jste začali, je poté na každém vývojáři, aby tyto změny zkontroloval a aplikoval na svou verzi, čímž se výrazně zlepší stabilita.

5.) Vylepšení automatických aktualizací

Dalším krokem k usnadnění používání systému Drupal běžným správcem webových stránek budou automatické aktualizace. Jedná se o funkci, která je ve většině populárních CMS již dlouho. Automatické aktualizace v této verzi zahrnují bezpečnostní aktualizace a update jádra systému Drupal. Tato funkce je rozšířena tak, aby podporovala také drobné aktualizace a aktualizace přispívaných modulů.

6.) Update administrační šablony Gin

Jedná se o nejmodernější administrátorské rozhraní optimalizované pro obsahový editor. Motiv administrace Gin je známý pro některé možnosti přizpůsobení, které nabízí a zároveň je nejčastěji instalovaným motivem administrace v Drupalu 9 s více než 12 000 nahlášenými instalacemi v Drupal.org. Toto rozhraní využívají například zaměstnanci státní správy v Americe a Británii. V nové verzi se můžeme těšit na kompletní změnu designu a větší možnosti konfigurace v rámci úpravy vzhledu, jako například nastavování barev nebo možnost přepínání do dark modu.

7.) Odstranění zastaralého kódu

Programátoři odstranili kód jádra Drupalu a knihovny označené v Drupalu 9 jako „zastaralé“ . Při vylepšování kódu je pravděpodobné, že některé další kódy nebude možné přidat nebo vyřadit. Vyřazený kód nelze odstranit okamžitě, protože by mohl narušit funkčnost vlastního kódu webu nebo některých modulů. Kód je označen jako zastaralý, aby bylo zřejmé, že bude odstraněn v příští hlavní verzi systému Drupal. Vývojáři tak mají dostatek času na aktualizaci svého kódu, aby byl kompatibilní s Drupalem 10.

Jak se připravit na upgrade na verzi Drupal 10?

Uživatelé Drupalu 9 by měli sledovat nejnovější aktualizace. Své webové stránky mohou zkontrolovat pomocí nástrojů, jako je Rector nebo Upgrade Status, které jim pomohou odhadnout, kolik práce si vyžádá aktualizace na Drupal 10 a které moduly nebudou s nejnovější verzí kompatibilní. Aktualizace z verze 9 na 10 bude stejná jako kterákoli menší aktualizace jádra Drupalu. Bohužel vyžaduje od uživatelů pokročilé technické dovednosti. Lze ji provést dvěma způsoby, a to pomocí nástroje Composer nebo ručně.

Drupal 8 ukončil podporu 2. listopadu 2021, proto by jeho uživatelé měli co nejdříve aktualizovat systém na verzi 9 a po jejím oficiálním vydání na verzi 10. Drupal 8 se od verze 9 nijak výrazně nelišil, takže aktualizace na Drupal 9 není vůbec složitá. Proces se skládá z několika kroků a je popsán v oficiální dokumentaci. Lze také využít modul Upgrade Status.

Závěr

Tímto jsme si shrnuli nejzásadnější změny, které můžeme očekávat od nové verze Drupal 10. Pro další novinky můžete sledovat webové stránky Drupal.org

Drupal je pouze jedním z mnoha moderních redakčních systémů, ve kterých lze vytvořit nové webové řešení. Více informací o redakčních systémech a jejich srovnáních se můžete dočíst v našem článku „Srovnání redakčních systémů: Který zvládne nejvíc a který se lépe ovládá?“. Vývojáři z týmu Expert Dev si dokáží poradit s mnoha nejpoužívanějšími redakčními systémy. Pokud byste měli zájem o tvorbu šablonového webu nebo o vytvoření webových stránek na míru, jsme vám kdykoli k dispozici. Náš tým se taktéž specializuje na tvorbu e-shopu, který vám pomůže získat nové zákazníky a výrazně zvýšit ziskovost vašeho podnikání. Totéž platí o jednostránkových microsite webových stránek, které představují nejjednodušší a nejekonomičtější řešení. Pokud byste měli zájem o vytvoření nových webových stránek, neváhejte a KONTAKTUJTE NÁS. Jsme vám k dispozici online, na telefonu i v našich kancelářích v centru Zlína.

TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK ZLÍN | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK PRAHA | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK BRNO | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK OSTRAVA | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK OLOMOUC | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK ČESKÉ BUDĚJOVICE | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK PLZEŇ | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK PARDUBICE | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK JIHLAVA | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK KARLOVY VARY | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK HRADEC KRÁLOVÉ | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK ÚSTÍ NAD LABEM | TVORBA WEBOVÝCH STRÁNEK LIBEREC

Sdílet příspěvek

Další články

Blog
Expert Dev

5 kroků k úspěšnému zviditelnění vašeho nového e-shopu 

V dnešní době je online trh přeplněný. Proto je pro každý nový e-shop zásadní vědět, jak vyniknout a zaujmout svou cílovou skupinu. Zviditelnění vašeho e-shopu se tak stává klíčovým faktorem pro dosažení úspěchu. V tomto článku se zaměříme na důležitost efektivního zviditelnění, a co je ještě důležitější, poskytneme vám užitečné tipy, které vám pomohou vytvořit výrazný a úspěšný e-shop.

Zobrazit článek »
Blog
Expert Dev

Jak vytvořit dokonalý Optiweb?  

V dnešní digitální éře, kde online přítomnost hraje klíčovou roli v úspěchu, je tvorba webových stránek důležitým krokem pro každého, kdo chce oslovit svou cílovou skupinu. V tomto kontextu vzniká otázka: Jak vytvořit webovou stránku, která nejen osloví, ale především přináší výsledky? V tomto článku se zaměříme na koncept mikrostránky, známé též jako Optiweb, a prozkoumáme, proč je její volba klíčová pro dosažení optimálního online úspěchu.

Zobrazit článek »
Blog
Expert Dev

Proč je výhodné mít blog na vašem e-shopu? 

Pro místní podnikatele a obchodníky s online přítomností se stává klíčovým prvkem nejen kvalitní a atraktivní e-shop, ale také inovativní blog. V našem článku se zaměříme na to, proč by měl mít každý e-shop svůj vlastní blog. Jak může tvorba obsahu přinést zvýšenou viditelnost, budování vztahů s místní komunitou a pozitivně ovlivnit celkový růst online podnikání v regionu. Zjistíme, jak může blogování posílit propojení e-shopů s jejich zákazníky a proč je to klíčový prvek v konkurenčním prostředí moderního online obchodu.

Zobrazit článek »