Expert Dev, s.r.o.

Digitální obrázek vývoj mobilní aplikace

Vývoj mobilních aplikací pro iOS a Android: Vyberte si jazyk podle svých preferencí!

V dnešním světě jsou mobilní aplikace nedílnou součástí našeho každodenního života. Ať už používáte iOS nebo Android, pravděpodobně jste se již setkali s množstvím skvělých aplikací, které vám usnadňují život. Ale jak se tyto aplikace vlastně vyvíjejí? Jakým způsobem můžete začít vytvářet vlastní mobilní aplikace pro iOS a Android? V tomto blogovém příspěvku si povíme více o vývoji mobilních aplikací a zvážíme tři hlavní jazyky používané v tomto odvětví: Objective-C, Swift a Java.

IPhone 13 Pro a iPhone 13 v růžové a modré barvě

Objective-C: Klasický jazyk pro vývoj aplikací pro iOS

Objective-C je historicky považován za klasický jazyk pro vývoj iOS aplikací. Byl vyvinut společností NeXT Software a později se stal hlavním jazykem.

Jazyk nabízí vývojářům možnosti interakce s Apple API a přístup k nativním funkcím a vlastnostem iOS. Jeho způsob psaní kódu a přístup k programování umožňují vývojářům psát robustní a výkonné aplikace pro iOS.

Dlouhou dobu byl hlavním jazykem pro vývoj aplikací pro iOS. Mnoho důležitých aplikací, včetně těch od společnosti Apple, bylo původně napsáno v Objective-C. Je také důležité poznamenat, že existuje velké množství stávajícího kódu, knihoven a zdrojových kódů napsaných v Objective-C, které stále slouží jako základ pro mnoho aplikací.

Nicméně, v roce 2014 představila společnost Apple nový jazyk Swift, který postupně získal popularitu a stal se preferovaným jazykem pro vývoj aplikací pro iOS. Swift nabízí modernější syntaxi, větší bezpečnost, lepší výkonnost a produktivitu vývojářů.

Přestože Swift získal převahu v iOS vývoji, Objective-C stále zůstává důležitým jazykem, zejména pro údržbu a rozšíření stávajícího kódu. Mít znalosti tohoto jazyka může být výhodou při práci s existujícími projekty a knihovnami napsanými v právě v tomto jazyce.

 

Swift: Moderní jazyk pro vývoj aplikací pro iOS

Swift je relativně nový jazyk, který byl před pěti lety představen společností Apple jako náhrada za Objective-C. Od té doby se stal preferovaným jazykem pro vývoj aplikací pro iOS. Swift přináší mnoho vylepšení a nových funkcí, které zjednodušují vývoj a zlepšují výkonnost aplikací.

Jednou z hlavních výhod Swiftu je jeho jednoduchá syntaxe. Je navržen tak, aby byl intuitivní a snadno čitelný, což znamená, že programátoři mohou psát kód rychleji a efektivněji. Tento jazyk také přináší silnou typovou kontrolu, což znamená, že se snižuje počet chyb spojených s typovými nekompatibilitami.

Swift také přináší moderní vlastnosti, jako je bezpečnost paměti a automatické spravování paměti. Díky těmto vlastnostem se snižuje riziko chyb spojených s alokací a uvolňováním paměti, což vede k vytvoření stabilnějších a spolehlivějších aplikací.

Další výhodou je jeho rychlost. Swift byl navržen tak, aby byl výkonný a efektivní, tudíž aplikace mají tendenci být rychlejší a efektivnější než aplikace napsané v Objective-C

Java: Vývoj aplikací pro Android

Pokud jde o vývoj aplikací pro Android, nejčastěji se používá jazyk Java. Java je silně typovaný jazyk, který je široce používán ve vývoji softwaru a nabízí širokou podporu a komunitu.

Jazyk Java a Android SDK (Software Development Kit) poskytují vývojářům všechny nástroje a knihovny potřebné pro tvorbu mobilních aplikací pro operační systém Android. Android SDK obsahuje různé funkce a rozhraní pro interakci s funkcemi zařízení, jako je fotoaparát, senzory, GPS atd.

Java je také platformě nezávislý jazyk, což znamená, že kód napsaný v Javě lze spouštět na různých platformách bez potřeby úprav. To je velkou výhodou, pokud chcete vyvíjet aplikaci, která bude dostupná pro různé zařízení s různými operačními systémy.

Pokud hledáte způsob, jak usnadnit svou práci a získat vlastní aplikaci na míru, nemusíte hledat dál! Firma ExpertDev nabízí úžasné programátorské služby, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů. A právě jejich Java programátoři jsou tady, aby vám poskytli nejlepší řešení.

V posledních letech se však objevily alternativní jazyky pro vývoj aplikací pro Android, jako je například Kotlin.

Kotlin je moderní jazyk, který se rychle získává popularitu mezi vývojáři pro vývoj aplikací pro Android. Nabízí čistou syntaxi, bezpečnost typů, podporu rozšíření a spoustu dalších funkcí, které usnadňují vývoj a zvyšují produktivitu vývojářů.

Kotlin je kompatibilní s existujícím kódem napsaným v Javě, takže můžete postupně přecházet z Javy na Kotlin bez potřeby přepsání celé aplikace. Nabízí také lepší podporu pro funkcionální programování a asynchronní programování, což zjednodušuje práci s událostmi a vlákny.

Flutter je open-source framework vyvinutý společností Google, který umožňuje vývoj mobilních aplikací pro různé platformy, včetně iOS a Androidu, ze stejného kódu. Používá jazyk Dart, který je také vyvinut Googlem. Vyznačuje se svou rychlostí, výkonem a jednoduchostí vytváření uživatelského rozhraní. Díky svému hot-reload mechanismu umožňuje vývojářům okamžitě vidět změny v aplikaci, což zrychluje proces vývoje. Flutter získal popularitu mezi vývojáři pro svou schopnost vytvářet krásné a responsivní aplikace s nativním vzhledem a chováním.

 

Jak si vybrat správný jazyk pro vývoj aplikace?

Při výběru správného jazyka pro vývoj mobilní aplikace je důležité zvážit několik faktorů. Zde je několik otázek, které vám mohou pomoci se rozhodnout:

Cílová platforma aplikace

Pokud plánujete vyvíjet aplikaci pro iOS, Swift je preferovaným jazykem pro tuto platformu. Pokud se zaměřujete na vývoj aplikací pro Android, můžete zvolit Java, Kotlin nebo Flutter.

Znalosti a zkušenosti s daným jazykem

Pokud již máte zkušenosti s určitým jazykem, bude pro vás pohodlnější pokračovat v jeho používání. Například, pokud jste zkušeným programátorem v Javě, může být pro vás přirozené pokračovat vývojem aplikací pro Android v Javě. Stejně tak, pokud máte zkušenosti s Objective-C, můžete pokračovat ve vývoji aplikací pro iOS v tomto jazyce.

Podpora a komunita daného jazyka

Je užitečné vybrat jazyk, který má silnou komunitu vývojářů a dostatečnou podporu. To znamená, že budete mít snazší přístup k zdrojům, návodům a fórům, které vám pomohou při vývoji aplikace.

Požadavky a specifika projektu

Některé jazyky mohou být vhodnější pro určité typy projektů. Například, pokud se zaměřujete na tvorbu aplikací s krásným uživatelským rozhraním, může být Flutter s jazykem Dart dobrou volbou, protože nabízí širokou škálu hotových widgetů a nástrojů pro tvorbu responzivních aplikací.

Osobní preference

Každý jazyk má své vlastní výhody a funkce, a záleží na vašich osobních preferencích. Je důležité zvážit, s jakým jazykem se cítíte pohodlně a který vám umožní efektivně vyvíjet aplikace.

Sdílet příspěvek

Další články

Blog
Expert Dev

Blíží se definitivní konec Google Universal Analytics. Nezapomeňte na zálohu dat!

Analytická služba Google Universal Analytics (předchůdce aktuálních GA4) se chystá tento rok nadobro odejít do historie. Stane se tak 1. července 2024 kdy ztratíme přístup do uživatelského rozhraní a služba bude Googlem trvale smazána. To znamená, že pokud neprovedete včasnou zálohu dat, o všechny cenné historické informace, které jste z webových stránek nasbírali, přijdete.

Zobrazit článek »
Novinky v PPC 2024
Blog
Expert Dev

PPC novinky 2024 – co se chystá v online marketingu? 

Rok 2024 je tady a s ním přišla i řada novinek v oblasti PPC reklamy. Připravte se na pohled do budoucnosti PPC reklamy a získání cenných poznatků, které vám pomohou dosáhnout maximálního úspěchu ve svém digitálním marketingu v roce 2024 a dalších letech. Ať už se jedná o trendy v oblasti automatizace a personalizace, je důležité být v obraze, abyste ze svých kampaní vytěžili maximum.

Zobrazit článek »
Blog
Expert Dev

5 kroků k úspěšnému zviditelnění vašeho nového e-shopu 

V dnešní době je online trh přeplněný. Proto je pro každý nový e-shop zásadní vědět, jak vyniknout a zaujmout svou cílovou skupinu. Zviditelnění vašeho e-shopu se tak stává klíčovým faktorem pro dosažení úspěchu. V tomto článku se zaměříme na důležitost efektivního zviditelnění, a co je ještě důležitější, poskytneme vám užitečné tipy, které vám pomohou vytvořit výrazný a úspěšný e-shop.

Zobrazit článek »