Expert Dev, s.r.o.

UX A UI DESIGN

Expert Dev se již přes 8 let věnuje vývoji právě webových stránek, e-shopů a aplikací a naši vývojáři moc dobře vědí, že spolu s UX a UI designem jde jejich vývoj ruku v ruce. V dnešním světě už totiž nestačí pouze kvalitní technické řešení, ale nutností je také přehledné a uživatelsky přívětivé prostředí, které návštěvníka na stránce udrží. U šablonových řešení je řešení UX a UI složitější, ale v případě tvorby webových stránek a e-shopů na míru jsou možnosti opravdu rozsáhlé. Pojďme se proto společně podívat na bližší specifikace těchto pojmů a důvody, proč je rozhodně zakomponovat i do vaší internetové prezentace.

programátor Nette Brno

CO ZNAMENÁ UX A UI?

Tvorba webových stránek, webových a mobilních aplikací či e-shopů stojí poměrně dost času, úsilí a mnohdy i finančních prostředků. Byla by proto škoda, pokud by takové, jinak technicky správné řešení, zákazníka odradilo po pár vteřinách návštěvy. Předejít se tomu dá právě pomocí UX a UI designu, který sice není součástí samotného kódu, ale jeho role je velmi důležitá.

Pojmy UX a UI design bývají často zaměňované. Ačkoliv spolu úzce souvisí, jejich definice jsou odlišné. Oba však mají za cíl spokojeného zákazníka, který se bude chtít i vracet a řešení využívat opakovaně.

0
let zkušeností

Ceník designování od expert dev

Programování PHP

od 600 Kč / hod

Programování napříč PHP framework. 

FULLSTACK programátor

od 750 Kč / hod

Programování napříč PHP framework včetně JS, CSS, HTML a dalších technologií.  

e-shop na míru V PHP

Kontaktujte nás

Pro náročné podnikatele, kteří touží po do nejmenšího detailu propracovaném a jedinečném e‑shopu.

Tvorba webových stránek

od 12 000 Kč

Úsporná i komplexní webová řešení podle požadavků.

Naši
vážení
zákazníci

Nově
vybrané reference

Co to je UX?

V případě UX (User Experience) se jedná o soubor zásad a metod, které mají za cíl co nejlépe sloužit uživateli po funkční stránce. Je možné jej definovat jako uživatelskou zkušenost, která má za cíl ji dělat co nejvíce přívětivou. Ačkoliv UX může evokovat, že se jedná o termín, který se objevuje pouze v online prostředí, opak je pravdou. Zcela běžně se s ním totiž setkáváme také ve fyzickém světě. Uživatelskou zkušenost totiž nezískáváme pouze z pohybu na webových stránkách, ale také např. při řízení a obsluze auta. Pokud bude mít auto skvělý motor, ale jeho ovládací prvky budou jinde, než by být měly, zážitek bude zkrátka jen negativní. To stejné platí u webových či e-shopových řešení. Klíčové je, aby tato řešení co nejlépe plnila svůj účel a aby se na nich uživatelé snadno zorientovali a bez zbytečných zádrhelů dokončili to, kvůli čemu na web či e-shop přišli.

Pokud chce být UX design úspěšný, měl by se držet několika zásad. Jednou z takových zásad je jednoznačné určení cílové skupiny, pro kterou je web či aplikace tvořena. Té by měl být přizpůsoben nejen obsah, ale právě i funkcionalita. Určení cílové skupiny by však nemělo být prováděno pouze na základě selského rozumu, ale hlavně na základě reálných dat reálných uživatelů. Jen tak může mít UX designér stoprocentní jistotu, že to, co dělá, dělá správně. To, že se UX design přizpůsobí cílové skupině jednou však neznamená, že tím práce končí. Požadavky uživatelů se mění, trendy se vyvíjejí a UX design by měl držet krok s nimi. Je proto potřeba jej aktualizovat, optimalizovat a přizpůsobovat.

Co to je UI?

UI (User Interface) design oproti UX řeší něco trochu jiného. Zabývá se totiž čistě vizuální podobou prostředí a jednotlivých prvků. Jejich funkčnost už ale UI neřeší. Ta zůstává výsadou UX. Do kompetencí uživatelského rozhraní proto patří prvky jako barvy, tlačítka, ikony, obrázky, typografie, formuláře, animace, interakce atd. Zkrátka veškeré vizuální prvky, se kterými se návštěvník na webu či e-shopu setká. Ačkoliv se může zdát, že náplň práce UI designéra je zejména grafika, skrývá se za ní mnohem víc. Kromě estetické stránky věci musí UI designér řešit také analýzu uživatelů a vytváření a testování prototypů a návrhů.

Z těchto definic vyplývá, že pokud chce firma spokojené zákazníky, nelze od sebe tyto pojmy zcela oddělit. UI bez UX by totiž mohl znamenat web bez návštěvníků či aplikací bez uživatelů. A to je v online světě asi ten nejhorší možný scénář.

Vliv UX a UI na marketing

Oba pojmy bychom mohli považovat za součást digitální marketingové strategie, která se týká celkového přístupu organizace k digitálnímu marketingu i firemním cílům. Obsahem takové strategie standardně bývá SEO, PPC reklama, reklama na sociálních sítích, e-mailing atd. Pokud však vaše webová prezentace, e-shop či aplikace zákazníky nepřesvědčí, výše zmíněné aktivity mohou přijít vniveč. UX a UI tak můžeme s přehledem zařadit do kategorie digitálního marketingu, protože na naplnění cílů mají zásadní vliv. Cílem digitálních strategií nejčastěji bývají určité konverze. Ať už se jedná o zvýšení návštěvnosti, navýšení prodejů nebo sběr dat, UX spolu s UI designem pomáhají míru těchto konverzí nepopiratelně navýšit.

Pokud bude UX a UI design vašeho internetového řešení skutečně dobrý, máte dobrou šanci na vytvoření dlouhodobých vztahů s vašimi zákazníky. Budou se totiž rádi vracet, nakupovat a v ideálním případě taky dál doporučovat. A jak je známo, marketing formou doporučení (Word of mouth) je tím nejúčinnějším.

Jak poznat, že UX a UI Design funguje?

Stejně jako ostatní formy digitálního marketingu, i vliv UX a UI by měl být měřitelný. I nejzkušenější designéři totiž potřebují zpětnou vazbu. Nejjednodušší způsob, jak ji získat je pomocí nástroje Google Analytics, který umožňuje nastavit cíle jak pro optimalizaci webových stránek a e-shopů, tak pro optimalizaci UX. Z dat Google Analytics se dá poměrně rychle vyčíst, jak si na tom internetové řešení stojí a kde se nacházejí jeho největší slabiny. Díky tomu je možné uskutečnit nápravu přesně tam, kde je to potřeba.

Jiným způsobem sledování uživatelského chování na internetu může být využití heat map a scroll trackingu. Díky těmto nástrojům je možné sledovat, kde se návštěvníci nejčastěji pohybují, kam klikají a které pasáže je naopak moc nezajímají a kam až na stránkách vedou jejich cesty. Mezi nejpopulárnější nástroje nabízející tyto služby se řadí např. Hotjar.

Poslední užitečnou možností, jak poznat, že je UX a UI design optimalizován správně je metoda A/B testování. Na jejím základě lze ověřovat hypotézy a vyvozovat závěry a také jí podrobit prakticky všechny prvky, které se na stránkách vyskytují. Díky tomu budete mít jednoznačnou odpověď na to, která varianta designu funguje pro účely vaší cílové skupiny lépe.

VÝHODY UX A UI

Konkurenční výhoda

Využití UX a UI designu prokazatelně přispívá růstu příjmů společností. Prorazit v online prostředí je totiž kvůli neustále rostoucí konkurenci čím dál těžší, a je tak důležité se nějakým způsobem pozitivně odlišit. Dobrý UX/UI design přesně takovou konkurenční výhodu nabízí, protože dokáže zákazníkům poskytnout přesně to, co zrovna potřebují a hledají, díky čemuž je snazší je přimět nejen k nákupu nebo jiné požadované akci, ale především také k návratu.

Návratnost investice

S dobrým UX a UI designem roste šance vyššího konverzního poměru. Pokud tak rostou i prodeje, docílí se rychlejšího návratu počáteční investice. Vliv dobrého UX a UI designu na tržby je prokazatelný a zejména v dnešní době a hyperkonkurenčním prostředí jakékoliv pozitivní odlišení se obrovským plusovým bodem.

Předcházení problému spojeného s okamžitým opuštěním webu

Na přesvědčení nového zákazníka má web či e-shop jen pár vteřin. Pokud se mu to nepovede, dochází ve většině případů k tzv. bounce rate. Tomu se dá právě pomocí UX a UI zamezit, a dokonce provést zákazníka celou návštěvou či nákupním procesem tak hladce, že nebude mít důvod si jej rozmyslet.

Snížení investic do marketingu

Díky UX a UI je možné předcházet celé řadě problémů. Ačkoliv je jejich optimalizace delším procesem, může v budoucnu ušetřit provozovatelům webových řešení nemalý finanční obnos za výdaje, které by jinak museli investovat do marketingových aktivit. Ani po kompletní kampani však nemusí mít jistotu, že se jim investice vyplatila. Vytvoření příjemného uživatelského zážitku je v tomto ohledu sázka na jistotu.
Jiří Nevařil, hlavní Designer/programátor ve společnosti Expert Dev

Jiří Nevařil

Designer / Programátor
Online schůzka
Zaujali jsme? Sjednejte si nezávaznou online schůzku s naším obchodním zástupcem. Společně se pobavíte o potřebách vašeho projektu a možné spolupráci. Čím dříve se domluvíme, tím dříve bude hotovo.

ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI

Primárním rozdílem mezi těmito pojmy je, že web design se zaměřuje pouze na to, jak web vypadá, zatímco UI a UX jsou komplexní kroky, které se zabývají nejen jeho vzhledem, ale také funkčností a uživatelským zážitkem. Cílem je proto vytvořit řešení, které nejen pěkně vypadá, ale také pozitivně ovlivní rozhodovací proces uživatele.

Doba procesu vývoje dobrého UI či UX designu se odvíjí od celé řady faktorů. Záleží totiž na rozsahu, složitosti, druhu platformy, rozpočtu či zpětné vazbě od klientů. Standardně se dá však hovořit v řádech týdnů u menších projektů a měsíců u těch větších.

Stejně jako v otázce doby trvání vývoje, i v případě ceny není možné sumu jednoznačně určit. Má na ni totiž vliv celá řada faktorů. Mezi ty samozřejmě patří složitost a rozsah zakázky, ale také např. povaha projektu. Zaleží také na tom, zda je design vytvářen přímo od nuly nebo je předěláván ten stávající. Pokud máte o naši službu UI a UX design zájem, neváhejte se na nás obrátit. Po úvodní konzultaci vám rádi sdělíme více informací, návrh postupu a cenovou nabídku přímo na míru.

UX a UI design najdou své využití prakticky ve všech online (někdy i offline) projektech. Nejčastěji se jedná o e-commerce řešení, kde je cílem maximalizace konverzního poměru, mobilní aplikace, e-mailingové kampaně a webové stránky či aplikace. Zkrátka všude, kde chcete nabídnout zákazníkovi prvotřídní uživatelský zážitek a v ideálním případě jej i přimět k nějaké akci.

Neexistuje žádný přesný návod, který by definoval úspěšný UX či UI design. Jeho smyslem je zkrátka udržet zákazníka na stránce co nejdéle, poskytnout mu vše, co na ní hledá a následně jej přimět k nákupu. V online světě je konkurence opravdu vysoká a jakýkoliv zádrhel v podobě špatně rozmístěných tlačítek či zdlouhavých formulářů může znamenat přechod zákazníka právě ke konkurenci. Cílem UX a UI designu je proto tyto zádrhely minimalizovat.

Naše služby
neznají hranic

Odkazy služeb - mapa

UX a UI design nabízíme po celé ČR:

Zlín | Brno | Praha | Olomouc | Ostrava a další