Expert Dev, s.r.o.

Headless CMS

Headless CMS neboli „bezhlavý systém pro správu obsahu“, je již několik let rostoucím trendem ve správě digitálního obsahu. Tento redakční systém neobsahuje funkce pro zobrazení spravovaného obsahu, spíše slouží jako úložiště obsahu, který může doručovat obsah do jakéhokoliv front-endu nebo zařízení prostřednictvím rozhraní API. Headless je skvělou ukázkou přechodu od tradičních nebo starších systémů pro správu obsahu k modernějším „bezhlavým“ systémům.

Tradiční CMS existují od počátků vývoje webu, ale my v Expert Dev jdeme s dobou, a proto využíváme při vývoji aplikací, vývoji softwaru, tvorbě webových stránek a tvorbě e-shopu i redakční systémy jako WordPress, Drupal, Joomla a Prestashop.

Pokud vás zaujal náš produkt Headless CMS, tak čtěte dále nebo se na nás rovnou obraťte. Nabízíme vám poradenství a konzultace.

Headless CMS

Nakopněte své podnikání a ponořte se do Headless CMS

Pro lepší pochopení toho, co je vlastně Headless CMS, je důležité se nejprve podívat na tradiční redakční systém a na to, k čemu byl navržen. Tradiční CMS přístup ke správě obsahu dává vše do jednoho velkého celku, ať už jsou to texty, obrázky, HTML, CSS a další. To ale znemožňovalo opětovné použití obsahu, protože byl už smíchán s kódem.

Jak se digitální technologie a zařízení vyvíjely, objevila se potřeba flexibilnějších řešení. U nás vyvíjíme webové stránky ze šablony, nativní mobilní aplikace, desktopové aplikace, microsite a další. Mezitím tradiční CMS nedokázalo udržet krok s novým vývojem, např. kvůli obsahu organizovaném ve struktuře, který byl orientován na webové stránky, a to znemožňovalo použití stejného obsahu v jiném softwaru nebo digitálních platformách.

0
let zkušeností

Cena webových stránek od expert devu

Šablonové webové stránky

od 12 000 Kč

Pro menší firmy a živnostníky, kterým stačí jednoduché, ale efektivní webovky.

Mikrostránky

od 7 500 Kč

Pro všechny, kteří potřebují rozšířit svůj web o novou mikrostránku.

Webové stránky na míru

od 30 000 Kč

Pro větší podnikatele, kteří touží po do nejmenšího detailu propracovaném a jedinečném webu.

E-shop

od 39 000 Kč

Pro každého, kdo chce úspěšně prodávat zboží na internetu.

Naši
vážení
zákazníci

Nově
vybrané reference

Co je to headless cms?

Headless CMS, také známý jako headless software nebo headless systém, je jakýkoliv typ back-end systému pro správu obsahu, kde je úložiště obsahu „tělo“, odděleno od prezentační vrstvy „hlavy“ (hlava se vztahuje k místu, kde váš obsah končí, tělo je místo, kde je váš obsah uložen a vytvořen).  Zkrátka CMS Headless umožňuje spravovat obsah na jednom místě a může se i nadále nasadit do libovolného front-end systému, softwaru, platformy nebo webu prostřednictvím rozhraní API. Nabízí tak mnohem větší flexibilitu.

Odstraněním prezentační vrstvy z CMS teoreticky neexistují žádná omezení, jak a kam lze obsah doručovat. Redakční a marketingový specialisté mohou vytvářet obsah v rozhraní editoru, podobně jako to funguje u WordPress nebo Joomla. Headless CMS open source je i oproti WordPressu flexibilnější s různými omezeními zahrnující cokoliv od blogových příspěvků a vstupních stránek po bannery, upozornění, zpravodajské kanály atd.

A jak zní technický popis Headless CMS? Jedná se o oddělení front-endu (prezentační vrstvy) označovaného též jako „hlava“ od back-endu (systém pro správu obsahu) známé jako „tělo“. Když se oddělí „tělo“ od „hlavy“, vznikne Headles CMS, které negeneruje na žádný front-end kód, a to se nazývá CaaS (Content-as-a-Service).

HEADLESS CMS vs. TRADIČNÍ CMS

Tradiční CMS, např. jako WordPress nebo Drupal, je pilířem spojující front-end a back-end webové stránky s úhledným a snadným aplikačním kódem. Obsahuje vše od databáze, přes obsah až po prezentační vrstvu. Je to jednoduchý, nízkorozpočtový a na údržbu nenáročný systém. Díky své jednoduchosti je ideální volbou pro vývoj dynamických webových stránek a pro projekty, u kterých se neočekává, že se budou škálovat, zůstanou malé a jednoduché. Například při stahování WordPressu se vychází z krabicového řešení a stojí na předdefinovaném HTML, CSS, Javascriptu, přizpůsobuje se Elementoru nebo WPBakery, pracuje s databází MySQL a dalšími vylepšeními a přizpůsobeními pomocí pluginů.

Headless CMS se odlišuje tím, že se nepřipojuje přímo k front-endu. Zatímco tradiční CMS má za cíl být jediným řešením pro správu obsahu i front-endu, Headless CMS se zabývá výhradně obsahem. Po vytvoření a úpravě je obsah publikován prostřednictvím aplikačního programovacího rozhraní (API) a je hotovo. Navíc to nemá žádný vliv jak na vstup, tak na front-end. To poskytuje značnou flexibilitu. Headless je vhodný pro velké, rychlé a ambiciózní projekty. Umožňuje rychleji a efektivněji vyměňovat front-end a kódovat nové back-end funkce. V podstatě fragmentuje tok a odděluje přední část od zadní části, přičemž se soustředí na vytváření a ukládání obsahu.

Výhody headless cms

FAQ 1

Rychlejší vývoj

Headless architektura je splněným snem vývojářů. Mohou pokračovat ve vytváření webových stránek nebo mobilních aplikací pomocí libovolného programovacího jazyka. Pomocí oblíbených nástrojů, frameworků a vývojových procesů mají stále kontrolu nad aplikací, aniž by zasahovali do jakéhokoli kódu CMS.   

Za použití některých nástrojů je poskytován lepší výkon, vyšší zabezpečení, nižší náklady na škálování a lepší vývojářská zkušenost. To podporuje agilní způsob práce, což u projektů může znamenat mnohem rychlejší dokončení.

FAQ 2

Lepší architektura obsahu a snadnější použití

Headless obsah není vázán na webovou stránku, můžete tak spravovat svůj interní/administrátorský obsah z jednoho místa a získat z něj větší hodnotu.

Snadné použití umožňuje vývojářům vybudovat jakoukoliv obsahovou infrastrukturu a rozhraní pro front-end uživatele, vše bez zbytečných složitostí. Pomocí rozhraní API můžete určit typy obsahu a fragmenty, které chcete odeslat do zařízení nebo cílového bodu.

FAQ 3

Snadná integrace a flexibilita vývojáře

Headless řešení umožňuje snadnou a bezpečnou integraci s vašimi stávajícími systémy. Vývojáři tak mohou kódovat v libovolném programovacím jazyce Javascriptu, PHP, Ruby a dalších. Neexistence pevné struktury pro vývoj nebo kódování umožňuje vývojářům sestavit jakýkoliv kód.

Umožnění tohoto typu flexibility usnadňuje integraci se složitějšími systémy. Například takový Webhook je definován uživatelem pomocí zpětného volání HTTP spouštěných konkrétními událostmi.

FAQ 4

Snadnější a větší škálovatelnost

Architektura přístupu založeného na obsahu dělá váš systém čistším, škálovatelnějším a poskytuje úplnou kontrolu nad tím, jak a kde se váš obsah zobrazuje. Obsah je možno hostovat kdekoliv, včetně generátorů statických stránek, např. jako je Netlify a za pomocí frameworku Gatsby JS.

Vzhledem k tomu, že back-end a front-end jsou oddělené, tak v případě problému s výkonem nebo údržby, nebudou způsobeny žádné výpadky vašeho webu. Mezi další výhody patří cloudová škálovatelnost, vyšší bezpečnost a nízké provozní náklady.

FAQ 5

Zvýšené zabezpečení

S Headless CMS postaveným na nejlepší architektuře Jamstack eliminuje bezpečnostní riziko, které představuje tradiční CMS open source. Navíc díky oddělení přední a zadní části, je mnohem méně náchylná ke kybernetickým útokům.

Jiří Nevařil, hlavní Designer/programátor ve společnosti Expert Dev

Jiří Nevařil

Designer / Programátor
Online schůzka
Zaujali jsme? Sjednejte si nezávaznou online schůzku s naším obchodním zástupcem. Společně se pobavíte o potřebách vašeho projektu a možné spolupráci. Čím dříve se domluvíme, tím dříve bude hotovo.

Časté
otázky
a odpovědi

Headless CMS je systém pro správu obsahu, který poskytuje způsob, jak vytvářet, upravovat a doručovat obsah jednomu nebo několika front-endům. Obsah poskytuje jako data přes rozhraní API.

Webová stránka vytvořená pomocí Headless CMS poskytuje obsah prostřednictvím API z back-endu místo klasického webového CMS. Stejný obsah lze v případě potřeby distribuovat na více webů, aplikací a dalších digitálních platforem.

Chcete-li používat Headless CMS, musíte mít nejprve vytvořenou webovou stránku nebo aplikaci a poté použít API k dotazování a zobrazování obsahu.

Pokud máte komplexnější webové stránky, aplikace a další digitální produkty, pak pro vás určitě vhodný je. Totéž platí, pokud u svých digitálních projektů požadujete větší flexibilitu a výkon.

Headless znamená, že aplikace běží bez grafického uživatelského rozhraní a někdy i bez UI. Přední část (hlava) je oddělena od zadní části (těla), což umožňuje, aby byly obě části vyvinuty nezávisle.

Weby a webové aplikace

Headless je oblíbenou volbou na vysoce výkonných webech Jamstack. Může být také použit pro webové aplikace a je oblíbený taky u moderních Javascript Frameworků, jako jsou React, Vue.js, Angular, Gatsby, Next, Nuxt, Backbone.js atd.

Produkty a služby

Dobře navržený Headless CMS nebude zaměřen na obsahovou strukturu založenou pouze na webové stránce. V takovém případě můžete spravovat obsah pro jakýkoliv produkt nebo službu. Uvádíme některá odvětví, které tento systém používají: sportovní týmy, letecké společnosti, finanční služby, online prodejci, herní a mediální společnosti, technologické firmy, cestování a logistika.

Stránky elektronického obchodu

Některé z Headless CMS jsou dostatečně flexibilní, aby mohly být zřízeny jako back-end e-shopu. Např. se Sanity lze integrovat obsah se stávajícími platformami elektronického obchodování a systémy pro správu zásob produktů, jako je Shopify.